Siłownia, fitness - Energym kraków
cennik   |    kontakt


       
NOWOŚCI | lifestyle | kultura | trening | promocje
Stretching, czyli jak się rozciągać!

Rozciąganie, rozluźnianie i oddychanie – kluczowe słowa oddające esencję stretchingu. Te konkretne zajęcia fitness przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy całymi dniami siedzą przed komputerem, i nie mają zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną. Czy wiesz, że już kilka ruchów wystarczy, żeby przyspieszyć krążenie krwi, dotlenić i rozluźnić spięte mięśnie?


fitness stretching

Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy z nas uczęszczał w szkolnych latach na lekcje Wychowania Fizycznego. Dlatego na pewno pamiętacie słynne, wypowiadane przez trenera na samympoczątku zajęć hasło.

- No, to teraz szybka rozgrzewka. Kowalski, dzisiaj Ty ją poprowadzisz. – mówił nasz nauczyciel, aKowalski nie siląc się na kreatywność, zazwyczaj proponował kilka kółek wokół boiska orazskipping przez cały alfabet. Nigdy nie była też szybka, natomiast bardzo wskazana.

 

Dlaczego warto się rozciągać?

Tak jak auto mniej pali z rozgrzanym silnikiem, tak też nasz organizm lepiej funkcjonuje powykonaniu serii ćwiczeń rozgrzewających. Oczywista oczywistość, prawda niezaprzeczalna.Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców – skrupulatnie wykonany stretching chroni ichprzed groźnymi kontuzjami, o które przy intensywnym wysiłku nie jest trudno.

Jednak przede wszystkim ma doskonały wpływ na nasze ciało. Dlaczego? Rozciąga praktyczniewszystkie grupy mięśni, zwiększa ich elastyczność oraz ruchomość stawów.

- Bardzo często już po kilku zajęciach fitness można zaobserwować zeszczuplenie sylwetki. Jak tojest w ogóle możliwe? Niestety - tutaj niestety muszę wylać kubeł zimnej wody – nie jest to skutekredukcji zalegającego tłuszczu. Chodzi o coś innego – o rozciągniecie mięśni, czyli wysmukleniesylwetki. Dlatego kobiety uczęszczające na nasze zajęcia wyglądają zgrabniej w lustrze, mieszcząsię w mniejszych rozmiarach ubrań. Największy paradoks? Ich waga może się nawet zwiększać, zewzględu na rozbudowę mięśni podczas treningu. – wyjaśnia trener z Energym Kraków.

 

Czym dokładnie jest stretching?

Wbrew powszechnej opinii stretching nie jest leniwą formą fitness. Poprawnie wykonującćwiczenia, możemy się naprawdę porządnie zmęczyć. Do zajęć wplatane są elementy z innychform fitness, głównie z klasycznej jogi i pilates, a stopień zaawansowania dostosowany jest dokondycji uczestników. Trener zazwyczaj planuje trzy wariacje na temat jednego ćwiczenia – wersjęłatwą, średnią i trudną.

 

Dla kogo?

Dla wszystkich, niezależnie od stopnia rozciągnięcia i wieku. Jednak zajęcia dedykowane sągłównie dla grupy osób, których praca sprowadza się do siedzenia w jednej pozycji. Warto byćmądrym przed szkodą i nie dopuścić do pojawienia się skutków ubocznych siedzącego trybu życia.Jeżeli zależy Ci na elastycznych i mniej wrażliwych na kontuzje mięśniach, to nie zwlekaj i zapisz sięjuż teraz!

Chcesz porozmawiać o stretchingu? Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami dosiłowni Energym Kraków.