Jak obliczyć BMI?

Wskaźnik BMI – co to znaczy?

Nazwa BMI to skrót od angielskich słów Body Mass Index oznaczających dosłownie wskaźnik masy ciała. Opracowany został przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta w 1832 roku na podstawie obserwacji zależności masy ciała od wzrostu danej osoby. Z tego powodu wskaźnik BMI bywa również nazywany wskaźnikiem Queteleta. Co możemy wywnioskować po wyliczeniu wskaźnika BMI?

To najprostszy i najszybszy sposób, by zweryfikować, czy zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie jest w normie czy też jej ilość jest nieprawidłowa. Pomaga to w postawieniu wstępnej diagnozy lekarskiej oraz monitorowaniu stanu organizmu, a także w określeniu, czy nasza dieta i styl życia dobrze nam służą, czy też są przyczyną nadwagi lub niedowagi. 

Jak obliczyć BMI – kalkulator online

Najprostszym sposobem na obliczenie wskaźnika BMI jest skorzystanie z kalkulatora online. W sieci można znaleźć wiele prostych narzędzi, które to ułatwią. Wystarczy podać płeć, aktualną wagę oraz wzrost, a następnie pojawi się wynik, często opatrzony krótką informacją o klasyfikacji i interpretacji. 

Należy jednak pamiętać, że wskaźnik BMI to jedynie wskazówka, a nie wyrocznia. Oprócz prostych wyliczeń należy brać pod uwagę również wiele innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, choroby towarzyszące, inne wskaźniki dietetyczne, wiek, a także stopień mineralizacji oraz gęstości kości.

Jak obliczyć BMI ręcznie? 

Wskaźnik BMI to prosty, mało skomplikowany wzór matematyczny. Jeśli nie mamy problemów z liczeniem w pamięci, nie będziemy potrzebowali niczego, oprócz wiedzy na temat naszej masy ciała i wzrostu. Warto jednak posilić się kalkulatorem, żeby mieć pewność, że wszystkie obliczenia dokonane zostały prawidłowo.

Wzór na BMI jest bardzo prosty – masa ciała podana w kilogramach dzielona jest przez wzrost w centymetrach do kwadratu. Ważne jest także uwzględnienie płci osoby badanej – kobiety o tym samym wzroście i masie ciała będą miały prawdopodobnie większą zawartość tłuszczu, ponieważ biologicznie prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn.

Klasyfikacja BMI – interpretacja wyniku

Wynik wskaźnika BMI podaje się zgodnie z podstawową lub rozszerzoną klasyfikacją. Pierwsza wyróżnia cztery oceny wagi: niedowagę, wartość prawidłową, nadwagę oraz otyłość. Rozszerzona klasyfikacja wyróżnia trzy dodatkowe stopnie niedowagi i otyłości. Są to niedowaga, wychudzenie oraz wygłodzenie, a także otyłość I stopnia, otyłość II stopnia i otyłość skrajną.

  • wygłodzenie: < 16
  • wychudzenie: 16 – 16.99
  • niedowaga: 17 – 18.49
  • norma: 18.5 – 24.99
  • nadwaga: 25 – 29.99
  • I stopień otyłości: 30 – 34.99
  • II stopień otyłości: 35 – 39.99
  • otyłość skrajna: > 40

Wszystkie te klasyfikacje nie uwzględniają jednak przypadku dzieci. Jak obliczać BMI u osób poniżej 18 roku życia? Tu sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ wyliczenia powinny być zmodyfikowane i naniesione na siatki centylowe. W takim wypadku dobrze jest skorzystać z kalkulatora BMI dla dzieci, by ustalić wynik zgodnie z wiekiem i płcią dziecka.

Jakie są różnice w BMI kobiet i mężczyzn?

Zgrabna sylwetka stanowi tak samo silny atut w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Atrakcyjność fizyczna zawsze miała duże społecznie znaczenie. Współcześnie jest utożsamiana ze szczupłym ciałem. Jeśli chodzi o różnice w BMI kobiet i mężczyzn warto wiedzieć, że w przypadku pań prowadzących niską lub umiarkowaną aktywność fizyczną, wskaźnik ten może dawać całkiem wiarygodny wynik. Natomiast w przypadku mężczyzn prowadzących aktywny tryb życia, ćwiczących regularnie na siłowni i rozbudowujących mięśnie, wskaźnik BMI może fałszować stan rzeczywisty i być zbyt prosty. Istnieją bowiem panowie, którzy ważą dość dużo, jednak ich ciało jest zbudowane w dużej mierze z mięśni. A, jak wiadomo, ważą one więcej niż tłuszcz. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej poddać się bardziej skomplikowanemu i profesjonalnemu badaniu, określającemu skład procentowy ciała.