Trening siłowy podczas odchudzania

Trening siłowy a odchudzanie

Rozbudowa mięśni zwiększa stosunek tkanki aktywnej metabolicznie do tkanki tłuszczowej w ciele. Oznacza to, że podnosi się poziom energii, jaki jest wydatkowany przez ciało w ciągu dnia – nasze mięśnie potrzebują jej do prawidłowego działania więcej, niż tkanka tłuszczowa. Zatem trening siłowy, poprzez zwiększanie masy mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej, prowadzi do uzyskania smukłej, wyrzeźbionej sylwetki, której utrzymanie będzie znacznie łatwiejsze.

Dieta kluczem do sukcesu

Czy można rozpocząć trening siłowy nie troszcząc się o dietę? Oczywiście. Ale należy pamiętać, że nie przyniesie on wówczas pożądanych efektów, a jedynie frustrację i rezygnację. Aby trening siłowy był skuteczny, odpowiednia dieta jest niezbędnym elementem układanki. Rozbudowa mięśni wymaga określonego budulca – białka. To ono ma największy wpływ na to, w jakim tempie zaczną pojawiać się zmiany w wyglądzie sylwetki. Nie należy jednak zaniedbywać pozostałych składników – dieta powinna być zbilansowana i zdrowa, pełna witamin i składników mineralnych. Gwarantuje to nie tylko sukces treningowy, ale też utrzymanie zdrowego stylu życia, co jest związane z dobrym samopoczuciem, witalnością i mnóstwem energii.

Planowanie treningu siłowego

Trening siłowy korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale również na psychikę. Ćwiczy naszą determinację, uczy wytrwałego dążenia do celu nawet, jeśli pojawią się trudności. Rozpoczynając treningi, warto dać sobie czas, pamiętać o realnych możliwościach ciała i nie zakładać celu niemożliwego do osiągnięcia od razu. Dzięki temu trening siłowy będzie dawał o wiele więcej przyjemności i radości z obserwowanych postępów. Aby jednak one nastąpiły, w planie treningowym powinien znajdować się czas na odpoczynek i uzupełniający trening cardio.

Mięśnie nie mogą pracować cały czas – umożliwiając im regenerację, pozwalamy im się budować. To w czasie odpoczynku zachodzi cały proces kształtowania się mięśni, dlatego nie należy go zaniedbywać, czy pomijać. Właściwy odpoczynek to odpowiednia dla nas ilość snu, zbilansowana dieta oraz kilkudniowa przerwa w treningach. Optymalna ilość ćwiczeń dla osób początkujących to ok. 2-3 razy w tygodniu. Regenerację przyspieszają za to ćwiczenia rozciągające po treningu siłowym, które zapobiegają kurczeniu się mięśni.

Trening cardio to czas na spalanie tkanki tłuszczowej. Kluczowym założeniem treningu siłowego jest rozbudowa mięśni, dlatego w kwestii utraty tłuszczu, warto przenieść uwagę na przeznaczone do tego ćwiczenia cardio. Wspomogą one procesy rozpoczęte na treningu siłowym i usprawnią dążenie do idealnej sylwetki.