Kształtowanie sylwetki – muay thai czy crossfit?

Muay thai, czyli sztuka walki z Dalekiego Wschodu

Muay thai, czyli po prostu boks tajski to sztuka walki mająca swoje korzenie nigdzie indziej jak w Tajlandii (chociaż niektórzy znawcy tego sportu nie są tego tacy pewni). Wpisany od wieków w kulturę tego kraju, traktowany jest z jeszcze większym uwielbieniem niż piłka nożna w Ameryce Południowej. W Polsce sport ten na popularności zaczął zyskiwać na początku lat 2000. Jednak to dopiero teraz zaczął być szczególnie doceniany. Komu muay thai trening jest szczególnie polecany?

Tajski boks dla każdego?

Na zajęcia boksu tajskiego chodzą nie tylko osoby które są zafascynowane sztukami walki. Można na nich spotkać również trenujących dla lepszego ukształtowania sylwetki. Nie jest to łatwy sport, ale warto poświęcić czas na ćwiczenia, jeśli celem ma być lepsza kondycja, czy rzeźbienie mięśni. Treningi trwające zwykle od godziny do półtorej, potrafią wycisnąć ostatnie poty. W ich zakres oprócz nauki walki wchodzi kompleksowy zestaw ćwiczeń mający zadbać o kondycję oraz mięśnie. Poleca się go szczególnie osobom, które chcą szybko schudnąć i jednocześnie zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Pomaga również w rozwoju wytrzymałości oraz zwinności.

Crossfit lepszy niż siłownia?

Crossfit to światowy fenomen. Zapoczątkowany przez Grega Glassmana w 1995 roku ruch zyskał rzeszę zwolenników nie bez powodu. To rozwiązanie dla osób, dla których siłownia to za mało. Jeśli lubisz konkurować z innymi, dając z siebie sto procent, to crossfit jest dla ciebie. 

Intensywny trening, ale we własnym tempie

Podobnie jak tajski boks, crossfit wymaga od trenującego pracy na najwyższych obrotach. Mimo tego każdy może zacząć go ćwiczyć. Zestaw treningowy jest dopasowany do każdego. Uczy poprawnych technik i pozwala na ćwiczenie we własnym tempie. Podstawą każdego z treningów jest tzw. Workout Of the Day, który polega na wykonaniu jak największej liczby powtórzeń różnych ćwiczeń w danym czasie. Dzięki temu rozwija się zarówno elastyczność, jak i zwinność, a żadna z wykonywanych czynności nie nudzi się. Większość ćwiczeń polega na wykorzystywaniu własnej masy ciała, co nie wymaga wielu przyrządów do ćwiczeń. Jeśli do pracy nad swoją kondycją motywują cię szczególnie współćwiczący, idealnym rozwiązaniem są konkursy w których kilku zawodników rywalizuje w konkretnym Workout Of the Day. Pozwala to na monitorowanie własnych postępów na przestrzeni czasu.

Do zalet zarówno muay thai, jak i crossfitu należą intensywne ćwiczenia, które pozwalają na szybkie rozwijanie sylwetki. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej ścieżki treningowej, wybierz crossfit – jest on bezpieczniejszy oraz bardziej przystępny dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na drodze do lepszej kondycji. Muay thai jako sztuka walki, z definicji wymaga od uczestnika bliskiego kontaktu z innymi ćwiczącymi. Muay thai uczy samoobrony, co może zainteresować szczególnie fanów sportów walki. Boks tajski i crossfit pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, wyrzeźbić mięśnie niemal każdej partii ciała, a przy tym motywują do wysiłku poprzez zajęcia w grupach. Wiesz już co ty wybierzesz?