Gdzie biegać w Krakowie? Najlepsze trasy biegowe

Kraków to miasto pełne zieleni i przestrzeni oraz wspaniałych możliwości dla biegających, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Jeśli zamiast biegania na bieżni, chcesz postawić na sport w plenerze – mamy dla Ciebie dobrą informację. Trasy do biegania w Krakowie są praktycznie w każdej dzielnicy. Poniżej przedstawimy te najbardziej atrakcyjne.

Ścieżki biegowe w Krakowie dla wszystkich

Uniwersalne miejsca do biegania, gdzie można ćwiczyć formę w otoczeniu natury, niezależnie od wieku, kondycji i przygotowania, to przede wszystkim tereny w centrum: Błonia i Park Jordana, Planty, Bulwary wiślane oraz poza centrum: Park Lotników Polskich czy zalew Bagry.

Błonia- ścieżka biegowa dla ceniących sobie przestrzeń

Błonia dla biegaczy to pętla wyłożona asfaltem o długości ponad 3,5 km. Tutaj odbywa się też regularnie w soboty zorganizowany parkrun, czyli bieg, trucht lub marsz z pomiarem czasu. Start parkrun odbywa się przy Alei 3 Maja, przy pętli tramwajowej i autobusowej „Cichy Kącik”. Obok Błoni znajduje się rekreacyjny Parku Jordana, który ze swoimi licznymi alejkami również jest godnym uwagi miejscem do biegania. 

Planty – trasa biegowa wokół rynku

Planty oferują cień, co jest niezmiernie ważne latem, jednak to dość mocno zatłoczona ścieżka, uwielbiana przez turystów. Dlatego najlepiej biegać wcześnie rano lub po zmroku, Planty są dobrze oświetlone. Trasa liczy ok. 5 km

Ścieżka biegowa wzdłuż Wisły

Trasy do biegania w Krakowie oferują też Bulwary wiślane. To rozległy wyasfaltowany teren, zarówno na długie, jak i krótkie bieganie. Ich atrakcyjność sprawia, że bieganie nigdy się nie znudzi, podobnie jednak jak na Plantach, trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować slalom między spacerowiczami i rodzinami z dziećmi. Na krótką trasę polecamy okolice kładki Ojca Bernatka. 

Park Lotników Polskich

Park Lotników Polskich to teren rozciągający się pomiędzy Tauron Areną i AWF Kraków. Znajdują się tam 2 trasy-pętle dla biegaczy, rozpoczynające się przy fontannie od strony Alei Jana Pawła II. Pętla niebieska prowadzi wokół Parku Lotników i ma długość 3,28 km, a co 0,5 km ustawione są znaczniki. Ścieżki są urozmaicone: asfaltowo-ziemno-szutrowe. Pętla żółta to dystans o długości 1 km, ze znacznikami co 100 m. W pobliżu znajduje się również rozległy teren byłego Lotniska Czyżyny, przy którym powstał nowy atrakcyjny obiekt, Cogiteon, czyli Małopolskie Centrum Nauki, co przyciąga coraz to nowych miłośników biegania.

Rekreacyjna pętla wokół zalewu dla biegaczy

Bagry, które są centrum sportów wodnych, oferują rekreacyjną pętlę dla biegających wokół zalewu, po którym pływają licznie żaglówki i deski SUP. W takim otoczeniu można pobiegać, jednak po deszczu teren może być grząski.

Trasy biegowe w Krakowie dla długodystansowców

Bulwary wiślane oferują wiele możliwości, jedna z nich to 10-kilometrowa asfaltowa trasa dla lubiących długie dystanse, od Wawelu do Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Inna to np. ok. 8-kilometrowa trasa po ubitej ścieżce z ulicy Nowohuckiej, przez ziemny wał wzdłuż Wisły, do Brzegów. Jeśli chodzi o trasy biegowe w Krakowie nad wodą, od zeszłego roku otwarty jest również Zakrzówek, z drogami asfaltowymi i bardziej terenowymi, gdzie w pięknym otoczeniu można potrenować.

Młynówka Królewska, oprócz krótszej trasy, na której organizowany jest parkrun, jak na Błoniach, oferuje trasę o długości około 7-8 km, rozpoczynającą się w okolicach Radia Kraków i kończącą w Mydlnikach, lub ponad 10-kilometrową aż do Balic. Droga jest różnoraka: od asfaltu, przez ubite ścieżki, aż po drogę szutrową.

Lasek Wolski to jedno z ulubionych miejsc dla zaawansowanych miłośników biegania. Leśne ścieżki, szutrowe i asfaltowe drogi, duże przewyższenia, Kopiec Piłsudskiego, otoczenie lasów, sprawiają, że bieganie tam to nieustanna przygoda. Ciekawym wariantem będzie odcinek biegnący aleją Jerzego Waszyngtona od pętli Salwator do drogi Wodociągowej. Lasem sąsiadującym z Laskiem Wolskim jest Sikornik. Ścieżek wprawdzie jest tu trochę mniej, jednak znajdziemy pętlę z dużą ilością przewyższeń.  

Jeśli chcemy wybrać się poza granice miasta, wspaniałymi terenami będą Puszcza Niepołomicka i Dolinki Krakowskie

A kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, zapraszamy Cię na naszą siłownię, zlokalizowaną w centrum miasta!