Czym jest tabata? Jak pomoże ci zgubić zbędne kilogramy?

Na czym polega tabata i skąd się wzięła?

Na początku odpowiedzmy sobie na proste pytanie: co to jest tabata? To rodzaj treningu opracowany przez japońskiego naukowca Izumiego Tabatę w 1996 roku. Początkowo trening dedykowany był dla japońskich reprezentantów specjalizujących się w łyżwiarstwie szybkim, jednak z czasem stał się popularny również wśród sportowców uprawiających inne dyscypliny, a także zwykłych osób aktywnych fizycznie.

Tabata opiera się na bardzo intensywnym wysiłku interwałowym, w wyniku którego wytwarza się tzw. dług tlenowy, który pozwala spalać tkankę tłuszczową na długo po zakończeniu aktywności. Badania wykazują, że jedna sesja tabaty pozwala zwiększyć tempo przemiany materii o około 15 procent nawet przez 24 godziny po zakończeniu treningu.

Trening tabata – Ćwiczenia

Tabata to intensywny trening interwałowy podczas którego wykonuje się osiem różnych ćwiczeń, a każde z nich trwa 20 sekund. Robi się to w najszybszym możliwym tempie, z zachowaniem prawidłowej techniki. Po każdym powtórzeniu następuje 10 sekund odpoczynku i kolejne dwudziestosekundowe ćwiczenie. Po zakończeniu serii ośmiu ćwiczeń można odpocząć dwie minuty i następnie powtórzyć całą serię jeszcze dwa razy.

Jedna sesja trwa zaledwie cztery minuty, a całość treningu zamyka się w niespełna kwadransie, dzięki czemu trening tabata polecany jest dla ludzi zabieganych. Mimo krótkiego czasu aktywności, zajęcia są tak intensywne, że jeszcze długo po zakończeniu ćwiczeń następuje spalanie nadmiarowej tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do tak intensywnych ćwiczeń konieczna jest solidna rozgrzewka.

Co istotne, do treningu tabaty nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Ćwiczenia opierają się na wykorzystaniu możliwości oraz ciężaru własnego ciała. Zestaw przykładowych ćwiczeń to pompki, przysiady, pady, burpees, podciąganie na drążku, pajacyki, skakanie na skakance, wyskoki, sprint w miejscu czy przysiady ze sztangą. Czasem wykorzystuje się do tego również rowerek stacjonarny. Choć sam trening wydaje się nieskomplikowany, warto, zwłaszcza na początku, ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, który wychwyci ewentualne błędy i poprowadzi zajęcia w taki sposób, by uniknąć przeciążeń oraz kontuzji.

Co daje tabata? Efekty

Mimo bardzo krótkiego czasu trwania wysiłku, tabata jest treningiem o wysokiej intensywności i niezwykle wyczerpującym. Zajęcia dają bardzo dobre efekty w kwestii spalania tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że cały trening pozwala spalić nawet do 300 kalorii, a przyspieszony metabolizm funkcjonuje nawet do 48 godzin po wysiłku. Oznacza to, że trening tabaty pozwala spalić nawet trzykrotnie więcej tłuszczu niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe.

Oprócz tego, ćwiczenia te rozwijają wydolność tlenową i beztlenową organizmu, dzięki czemu zwiększa się nasza wytrzymałość i poprawia ogólna kondycja. Warto jednak pamiętać, że tak intensywne treningi bardzo obciążają organizm i będzie on potrzebował czasu na regenerację, dlatego zaleca się, by tabatę trenować maksymalnie trzy razy w tygodniu, z zachowaniem przynajmniej jednodniowej przerwy pomiędzy zajęciami.

Dla kogo odpowiedni jest trening tabata?

Zajęcia tabata sprawdzą się doskonale dla osób początkujących chcących zwiększyć swoją kondycję fizyczną. Zasady zajęć tabaty gwarantują intensywny wysiłek dzięki któremu cały trening wykonamy w bardzo krótkim czasie. Jeżeli będziemy pamiętać o rozgrzewce i odpowiedniej ilości czasu poświęconej na odpoczynek, takie ćwiczenia będą nawet dla osób rozpoczynających przygodę z fitnessem całkowicie bezpieczne, a efekty bardzo zadowalające. Tabata pomoże spalić tkankę tłuszczową i wzmocnić całe ciało, należy pamiętać o regularności i stosować ten trening 3 razy w tygodniu.

Zajęcia Tabata są prowadzone w naszym klubie fitness Energym Kraków na które serdecznie zapraszamy! Zapisz się już teraz i przyjdź na trening!