Jak bezpiecznie trenować na siłowni?

Dezynfekcja sprzętu i dłoni na siłowni

Dziś pierwsze, o czym myślimy po usłyszeniu hasła „bezpieczeństwo” to odpowiednia dezynfekcja. W ciągu ostatnich dwóch lat wielu z nas wyrobiło sobie nawyk częstego mycia rąk i dezynfekcji dłoni. Dzięki temu możemy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Jednak dezynfekcja dłoni to nie jedyny element bezpieczeństwa, o jaki powinniśmy zadbać.

Podczas treningu powinniśmy pamiętać również o dezynfekcji sprzętu przed i po treningu oraz używania swojego ręcznika. Warto także zachować odległość w czasie ćwiczeń, korzystając z co drugiej maszyny, by ograniczyć ryzyko bliskich kontaktów. W czasie treningu nasz oddech jest dużo bardziej intensywny, dlatego łatwiej o rozprzestrzenianie się wirusów.

Na wejściu do klubu oraz w szatni powinniśmy mieć na sobie maseczkę zasłaniającą usta oraz nos. Nie musimy jej nosić w trakcie ćwiczeń, a jedynie w pomieszczeniach przechodnich. Dodatkowo po zakończeniu treningu warto zdezynfekować szafkę, z której korzystaliśmy, by zadbać o bezpieczeństwo innych osób.

Prawidłowa technika ćwiczeń na siłowni

Choć na siłownię chodzimy głównie trenować nasze mięśnie, a nie nasz mózg, wizyta w klubie fitness nie zwalnia z myślenia. Wszelkie ćwiczenia powinniśmy wykonywać starannie i prawidłowo, by uniknąć przetrenowania i kontuzji. Bezmyślne machanie przyrządami z pewnością nie będzie służyło naszej kondycji. Nawet jeśli z pozoru nic złego się nie dzieje, długotrwały trening w nieodpowiedni sposób może spowodować spore problemy zdrowotne.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wykonujemy ćwiczenia prawidłowo, warto zapisać się na kilka konsultacji z trenerem personalnym. Oprócz czuwania nad poprawnością treningu, wyznaczy nam on plan treningowy, dostosowany do naszych możliwości i celów, które chcemy osiągnąć. Dzięki temu szybko i bezpiecznie osiągniemy sukces.

Odpowiedni ubiór

Początkujący często nie wiedzą, jak dobrze ubrać się na siłownię. Zdarzają się nawet osoby, które przychodzą trenować w klapkach. To może skończyć się tragicznie, gdy trafimy na niestabilne, śliskie podłoże w czasie wykonywania ćwiczeń. Warto zadbać więc o wygodny, dopasowany ubiór oraz komfortowe obuwie sportowe, z odpowiednią, antypoślizgową podeszwą.

Jeśli spora część naszego treningu opiera się na podnoszeniu ciężarów, dobrym pomysłem może okazać się również inwestycja w specjalne rękawice, które zapewnią nam stabilny chwyt i ochronią nasze dłonie w czasie ćwiczeń.

Jak przygotować organizm na trening na siłowni?

Bezpieczeństwo na siłowni to przede wszystkim dobrze zaplanowany trening. Nie powinniśmy pojawiać się na siłowni bezpośrednio po posiłku, bo z pewnością osłabi to naszą wydolność i może powodować spory dyskomfort podczas ćwiczeń. Z kolei przychodzenie na siłownię „na głodniaka” sprawi, że nie będziemy mieli wystarczającej siły, by przerobić cały trening.

Kolejną kwestią jest intensywność ćwiczeń. Jeśli zależy nam na uzyskaniu odpowiednich efektów, nie możemy pozwolić sobie na trening, który nie będzie dostosowany do naszych umiejętności. Zbyt lekki plan ćwiczeń nie przyniesie nam pożądanych efektów, a jedynie podtrzyma obecną kondycję. Z kolei zbyt intensywny trening może skutkować przetrenowaniem i kontuzją. Dlatego, dla zachowania bezpieczeństwa, pierwsze ćwiczenia warto wykonywać pod okiem specjalisty, by nauczyć się słuchać swojego ciała.