Joga dla początkujących

Czym właściwie jest joga?

Joga to istniejący od ponad 10 tysięcy lat, wywodzący się z Indii zbiór wiedzy, który uczy duchowej (w sensie filozoficznym, nie religijnym) manifestacji siebie za pomocą ruchu, medytacji i stylu życia. Większość osób, słysząc o jodze, myśli o misternie wygiętym ciele, staniu na głowie lub medytacji w pozycji lotosu. Nic dziwnego. Najpopularniejszy w Polsce styl, Hatha joga, kładzie nacisk na trzy z ośmiu części ścieżki jogi – Asany (pozycje), Pranayamę (kontrolowany oddech) i Dharanę (koncentrację). Styli jest znacznie więcej, a oto kilka z najbardziej popularnych:

Yin

Wyjątkowo spokojna szkoła jogi. Asany utrzymywane są około 1-2 minuty przez początkujących lub ponad 5 minut przez doświadczonych joginów. Styl Yin nie naciska na siłę czy wytrzymałość fizyczną, skupiając się raczej na terapeutycznej i relaksacyjnej naturze jogi. Pomaga też nadać ciału elastyczności i odciąża stawy.

Joga Iyengara

Coś dla perfekcjonistów. B.K.S. Iyengar, tworząc swój nurt, przykładał wagę przede wszystkim do precyzji każdego wykonywanego ruchu. Mając na celu osiągnięcie doskonałości w każdej z pozycji, joga Iyengara wykorzystuje koce, bloki, paski i poduszki, aby ułatwić wykonanie asan, które zazwyczaj wymagają lat praktyki.

Vinyasa Flow

Wymagająca technika, w której sekwencja asan tworzy płynny układ choreograficzny. Sposób przechodzenia z jednej pozycji do drugiej, czas ich utrzymania a nawet oddech są ściśle kontrolowane. Wpływa pozytywnie na poczucie równowagi i całościowy rozwój ciała.

Kundalini

Zaraz obok Yivamukti, najbardziej tajemnicza i spirytualistyczna szkoła jogi. Nacisk kładzie przede wszystkim na medytację, oddech i śpiewanie mantr. Wiele osób zniechęca się, szukając informacji o tym stylu, gdy widzą ludzi w turbanach, ubranych na biało. Warto jednak pamiętać, że Joga nie jest religią, więc nie ma się czego bać. Ubiór ma znaczenie przede wszystkim symboliczne.

W fitness klubach spotkamy się z kolei najczęściej z power yogą – jej celem jest wzmocnienie mięśni i poprawa elastyczności ciała. Skoro wszystkie są takie tajemnicze lub wymagające, to od której warto zacząć? Odpowiedź jest dość prosta: od tej, która wydaje się najciekawsza. Joga to nie wyścig do ideału, a sposób dążenia do niego. Instruktorzy często powtarzają, że należy znać limity własnego ciała i nie przesadzać. W każdym stylu są ludzie doświadczeni i początkujący, a żaden z nich nie piętnuje osób, które dopiero zaczynają. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i odkrywanie siebie.

Joga dla początkujących – jak przygotować się do ćwiczeń?

Przede wszystkim skontaktować się z prowadzącym zajęcia. Mata jest niezbędna do ćwiczenia jogi i mówi się, że nawet jeśli ciało wyjdzie poza jej obręb (co jest normalne w niektórych pozycjach), to ćwiczenia są skuteczne tak długo, jak na macie pozostaje umysł. Większość szkół zapewnia maty dla ćwiczących, ale lepiej mieć pewność. Na salę wchodzimy boso, bez skarpetek, ale warto zabrać klapki lub japonki, by przemieszczać się między szatnią a salą. Ubrania powinny być wygodne, ale przylegające – luźna koszulka lubi się zsuwać, przeszkadzając w treningu. Długie włosy najlepiej związać, grzywkę zebrać opaską. Należy również pamiętać, żeby nie trenować bezpośrednio po posiłku. Dieta odgrywa ważną rolę w zdrowym stylu życia, jednak treningi nie powinny z nią kolidować.

Joga na odchudzanie, joga oczyszczająca z toksyn

Do takich stwierdzeń należy podchodzić z przymrużeniem oka. Nie istnieje coś takiego jak joga odchudzająca i należy zastanowić się czym są te „toksyny”, które miałaby usuwać. Korzyści jest wiele, owszem. Poprawa samopoczucia, pozytywne nastawienie do życia, pozbycie się bólu w stawach i w plecach, zwiększenie zwinności itd. Dlaczego więc jogini mają taką dobrą sylwetkę? Regularne ćwiczenia, chcąc nie chcąc, wzmacniają organizm i w pewnym stopniu poprawiają metabolizm. Najważniejsze jest jednak to, że praktykowanie jogi zmienia tryb życia. Już po pierwszym treningu czujemy się zdrowsi, bardziej pozytywnie nastawieni, przez co chce się żyć po prostu lepiej. Ćwiczenie jogi motywuje do zastosowania zrównoważonej diety, uregulowania snu i optymistycznego spojrzenia na życie – zaskakująco łatwo zmienić się nie do poznania.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z jogą, jej historią i stylami. Jednocześnie tych, którzy wolą przekonać się o jej skuteczności na własnej skórze, zapraszamy na jogę w klubach fitness Energym! Namaste.