Salsation – połączenie zajęć fitness i tańca

Salsa, czyli taniec i wiele więcej

Zajęcia taneczne i fitness ze słowem „salsa” w nazwie nasuwają raczej skojarzenia z tańcem latynoamerykańskim niż sosem. A to właśnie od sosu wzięło swoją nazwę Salsation. Style taneczne i gatunki muzyki są jak dobra dieta – zróżnicowane. Mieszanka kultur, tańca i emocji stanowi podstawę Salsation. Drugi człon nazwy oparty jest na słowie „sensation” (ang. uczucie, wrażenie), ponieważ zajęcia rozwijają równowagę przestrzenną i świadomość własnego ciała. Nie bez powodu instruktorzy powtarzają: „Jeśli masz ciało, możesz się poruszyć!”. Znacznie ważniejsza od talentu i doświadczenia z tańcem jest wrażliwość, która rozwinie się podczas treningu.

Salsation czy Zumba? Czym się różnią?

Jeśli Zumba jest treningiem ciała podszytym zabawą, to Salsation jest treningiem duszy, którego efektem ubocznym jest poprawa kondycji fizycznej i sylwetki. W naszym artykule o Zumbie pisaliśmy m.in. o początkach tego treningu. Bo właśnie tym jest Zumba – dziełem tancerza na potrzeby zajęć fitness. Salsation wychodzi z innego założenia. To stworzony przez choreografa Alejandro Angulo styl, który opiera się przede wszystkim na emocjonalnym aspekcie tańca, jednocześnie uznając wartość niekonwencjonalnych form tanecznych – ćwiczeń funkcjonalnych.

Każdy utwór ma swój nastrój, opowiada jakąś historię za pomocą dźwięku i słów. Układy choreograficzne przygotowane przez profesjonalnych trenerów Salsation oddają w przemyślany sposób sens muzyki. W przeciwieństwie do stawiającej na sprawność fizyczną Zumby, Salsation pokazuje głębszą stronę tańca i uczy czerpać z niego przyjemność, co nieraz pozwoli zapomnieć o zmęczeniu podczas treningu.

Korzyści płynące z tańca

Salsation ma dwuwymiarowy wpływ na osoby ćwiczące. Taniec to energiczna forma aktywności fizycznej, która wbrew pozorom potrafi być wymagająca. Intensywność treningu zależy od tego, ile włoży się w to serca, ale też od doświadczenia. Pierwsze treningi mogą wydać się proste, jednak z czasem ciało nauczy się izolacji (niezależnego poruszania konkretnymi partiami mięśni), co nada nowej głębi każdej części układu. Elementy fitness inspirowane codzienną aktywnością wpływają pozytywnie na koordynację ruchową, zwinność i zwiększają odporność na kontuzje. Dodatkowo, w połączeniu ze zdrową (niekoniecznie katorżniczą) dietą, Salsation pomoże w uzyskaniu atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki.

Jednak tym, co odróżnia Salsation od innych form treningu jest nauka pracy z emocjami. Taniec oparty na interpretacji muzyki odrywa myśli od codziennych trosk i stresu. Krok za krokiem zwiększa się zrozumienie własnych emocji i ciała. Należy też pamiętać o korzyściach dla samopoczucia płynących z utrzymania aktywnego stylu życia. Wprowadzenie w życie pewnego harmonogramu – diety, planu treningowego, stałych godzin snu – daje poczucie stałości, co przekłada się na pewność siebie.

Zapraszamy do klubu Energym Kraków, Wrocławska, gdzie z Salsation odkryjesz siebie na nowo!