Salsation – połączenie zajęć fitness i tańca

Salsa, czyli taniec i wiele więcej

Zajęcia taneczne i fitness ze słowem „salsa” w nazwie nasuwają raczej skojarzenia z tańcem latynoamerykańskim niż sosem. A to właśnie od sosu wzięło swoją nazwę Salsation. Style taneczne i gatunki muzyki są jak dobra dieta – zróżnicowane. Mieszanka kultur, tańca i emocji stanowi podstawę Salsation. Drugi człon nazwy oparty jest na słowie „sensation” (ang. uczucie, wrażenie), ponieważ zajęcia rozwijają równowagę przestrzenną i świadomość własnego ciała. Nie bez powodu instruktorzy powtarzają: „Jeśli masz ciało, możesz się poruszyć!”. Znacznie ważniejsza od talentu i doświadczenia z tańcem jest wrażliwość, która rozwinie się podczas treningu.

Salsation a Zumba? Czym się różnią?

Jeśli Zumba jest treningiem ciała podszytym zabawą, to Salsation jest treningiem duszy, którego efektem ubocznym jest poprawa kondycji fizycznej i sylwetki. W naszym artykule o Zumbie pisaliśmy m.in. o początkach tego treningu. Bo właśnie tym jest Zumba – dziełem tancerza na potrzeby zajęć fitness. Salsation wychodzi z innego założenia. To stworzony przez choreografa Alejandro Angulo styl, który opiera się przede wszystkim na emocjonalnym aspekcie tańca, jednocześnie uznając wartość niekonwencjonalnych form tanecznych – ćwiczeń funkcjonalnych.

Każdy utwór ma swój nastrój, opowiada jakąś historię za pomocą dźwięku i słów. Układy choreograficzne przygotowane przez profesjonalnych trenerów Salsation oddają w przemyślany sposób sens muzyki. W przeciwieństwie do stawiającej na sprawność fizyczną Zumby, Salsation pokazuje głębszą stronę tańca i uczy czerpać z niego przyjemność, co nieraz pozwoli zapomnieć o zmęczeniu podczas treningu.

Korzyści płynące z tańca

Salsation ma dwuwymiarowy wpływ na osoby ćwiczące. Taniec to energiczna forma aktywności fizycznej, która wbrew pozorom potrafi być wymagająca. Intensywność treningu zależy od tego, ile włoży się w to serca, ale też od doświadczenia. Pierwsze treningi mogą wydać się proste, jednak z czasem ciało nauczy się izolacji (niezależnego poruszania konkretnymi partiami mięśni), co nada nowej głębi każdej części układu. Elementy fitness inspirowane codzienną aktywnością wpływają pozytywnie na koordynację ruchową, zwinność i zwiększają odporność na kontuzje. Dodatkowo, w połączeniu ze zdrową (niekoniecznie katorżniczą) dietą, Salsation pomoże w uzyskaniu atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki.

Jednak tym, co odróżnia Salsation od innych form treningu jest nauka pracy z emocjami. Taniec oparty na interpretacji muzyki odrywa myśli od codziennych trosk i stresu. Krok za krokiem zwiększa się zrozumienie własnych emocji i ciała. Należy też pamiętać o korzyściach dla samopoczucia płynących z utrzymania aktywnego stylu życia. Wprowadzenie w życie pewnego harmonogramu – diety, planu treningowego, stałych godzin snu – daje poczucie stałości, co przekłada się na pewność siebie.

Zapraszamy do klubu Energym Kraków, Wrocławska, gdzie z Salsation odkryjesz siebie na nowo!