Step – prawdopodobnie najpopularniejsze zajęcia aerobowe na świecie

Miejsce akcji: USA, początek lat. 90

Matką step aerobiku jest Gin Miller, która – jak to zwykle bywa – wymyśliła ćwiczenia na własne potrzeby, by dojść do pełnej sprawności po kontuzji kolana. Jednak, jak się dość szybko okazało, regularne ‘stepowanie’ to nie tylko efektywny sposób na rehabilitację – to także doskonała okazja na pozbycie się zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki.

W jaki sposób udało się spopularyzować step? Poprzez nawiązanie współpracy ze znaną marką Reebok, która jako pierwsza zajęła się produkcją profesjonalnych stepów do ćwiczeń z opcją regulacji wysokości. Potem, pod egidą p. Miller, zaczęły powstawać pierwsze filmiki instruktażowe z podstawowymi krokami i łączeniem ich w choreografie. To, co powstało w tamtym okresie, przetrwało do dzisiaj i jest pokazywane przez trenerów na zajęciach step aerobiku.


Step by step – czyli trochę o samym treningu

Plan zajęć jest bardzo prosty. Podczas tej formy fitness wykorzystujemy specjalne,  kilkudziesięciocentymetrowe platformy. To właśnie od nich wzięła się nazwa, to właśnie one stanowią cloue samych zajęć.

Wchodzisz na salę i od razu wiesz, że właśnie dla niej się tutaj pojawiłeś. Podchodzisz coraz bliżej, sięgasz i delikatnie podnosisz ją w górę, żeby potem postawić w odpowiednie miejsce. To właśnie ona – platforma do stepu, będzie Twoją partnerką podczas dzisiejszej sesji. Potem krótki wstęp, volume up i zaczynamy ćwiczenia w rytm tanecznej muzyki, która determinuje częstotliwość wchodzenia i schodzenia ze stopnia na setki sposobów. Podczas jednej sesji step aerobiku można spalić nawet do 600 kcal, a oprócz tego – wymodelować i ujędrnić uda, pośladki oraz łydki. Czyli to, co jest pożądanym efektem każdego treningu – checked.

Dla kogo? 

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na treningi przychodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Można też spotkać ludzi w różnym wieku – ważne, żeby czuć się dobrze w tej formie ćwiczeń i czerpać z niej radość. To właśnie jest jedyne kryterium, którego spełnienie gwarantuje nam zamierzone rezultaty.


Jakie jeszcze efekty możesz uzyskać podczas zajęć step aerobiku? Odwiedź Energym Kraków i przekonaj się sam!