Stretching, czyli jak się rozciągać!

Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy z nas uczęszczał w szkolnych latach na lekcje Wychowania Fizycznego. Dlatego na pewno pamiętacie słynne, wypowiadane przez trenera na samym początku zajęć hasło.

– No, to teraz szybka rozgrzewka. Kowalski, dzisiaj Ty ją poprowadzisz. – mówił nasz nauczyciel, a Kowalski nie siląc się na kreatywność, zazwyczaj proponował kilka kółek wokół boiska oraz skipping przez cały alfabet. Nigdy nie była też szybka, natomiast bardzo wskazana.

Dlaczego warto się rozciągać?

Tak jak auto mniej pali z rozgrzanym silnikiem, tak też nasz organizm lepiej funkcjonuje po wykonaniu serii ćwiczeń rozgrzewających. Oczywista oczywistość, prawda niezaprzeczalna. Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców – skrupulatnie wykonany stretching chroni ich przed groźnymi kontuzjami, o które przy intensywnym wysiłku nie jest trudno.

Jednak przede wszystkim ma doskonały wpływ na nasze ciało. Dlaczego? Rozciąga praktycznie wszystkie grupy mięśni, zwiększa ich elastyczność oraz ruchomość stawów.

– Bardzo często już po kilku zajęciach stretchingu można zaobserwować zeszczuplenie sylwetki. Jak to jest w ogóle możliwe? Niestety – tutaj niestety muszę wylać kubeł zimnej wody – nie jest to skutek redukcji zalegającego tłuszczu. Chodzi o coś innego – o rozciągniecie mięśni, czyli wysmuklenie sylwetki. Dlatego kobiety uczęszczające na nasze zajęcia wyglądają zgrabniej w lustrze, mieszczą się w mniejszych rozmiarach ubrań. Największy paradoks? Ich waga może się nawet zwiększać, ze względu na rozbudowę mięśni podczas treningu. – wyjaśnia trener z Energym Kraków.

Czym dokładnie jest stretching?

Wbrew powszechnej opinii stretching nie jest leniwą formą fitness. Wyróżniamy stretching statyczny i dynamiczny. Przed treningiem warto rozgrzać się wykonując wersję dynamiczną, natomiast po treningu zaleca się rozciąganie statyczne. Poprawnie wykonując ćwiczenia, możemy się naprawdę porządnie zmęczyć. Do zajęć wplatane są elementy z innych form fitness, głównie z klasycznej jogi i pilates, a stopień zaawansowania dostosowany jest do kondycji uczestników. Trener zazwyczaj planuje trzy wariacje na temat jednego ćwiczenia – wersję łatwą, średnią i trudną.

Dla kogo odpowiednie będą zajęcia stretching?

Dla wszystkich, niezależnie od stopnia rozciągnięcia i wieku. Jednak zajęcia dedykowane są głównie dla grupy osób, których praca sprowadza się do siedzenia w jednej pozycji. Warto być mądrym przed szkodą i nie dopuścić do pojawienia się skutków ubocznych siedzącego trybu życia. Jeżeli zależy Ci na elastycznych i mniej wrażliwych na kontuzje mięśniach, to nie zwlekaj i zapisz się już teraz!

Chcesz porozmawiać o stretchingu? Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami do siłowni Energym Kraków.