Co i ile pić podczas treningów?

Jak pić czasie treningu?

Najlepiej jest pić często – a mało. Wtedy płyny mogą swobodnie rozlewać się po organizmie i go nawodnić. Wypicie dużej ilości płynu na raz może spowodować niekomfortowe odczucie w przełyku, które utrudni wykonywanie treningu, dodatkowo szybko spłynie do pęcherza – przez co tak szybko, jak uzupełniamy płyny, tak samo szybko się ich pozbędziemy. Zalecane jest uzupełnianie płynów przez jednorazowe wypijanie około 150 ml, najlepiej wypijane małymi łyczkami. W tym celu pomocne okazują się butelki wielorazowego użytku, które w środku ustnika mają specjalną konstrukcję ograniczającą przepływ płynów. Zmusza to do picia mniejszymi porcjami i chroni przed zakrztuszeniem się. Wielorazowe butelki są również ciekawym gadżetem ekologicznym w stylu zero i less waste. To, ile należy pić w czasie treningu, zależy nie tylko od intensywności ćwiczeń, ale również od wagi osoby trenującej. Przyjęło się, że w trakcie treningu siłowego należy wypić około 1,5 litra niesłodzonego napoju, aby uzupełnić płyny. Z kolei w trakcie przeprowadzania treningu wytrzymałościowego zaleca się nawodnienie organizmu na poziomie 2-3 litrów. O niedostatecznym nawodnieniu organizmu zorientujemy się po uczuciu pragnienia i suchości w ustach – mimo przyjmowania płynów. Dekoncentracja oraz mroczki przez oczami to również objawy odwodnienia.

Jak uzupełniać płyny w czasie treningu?

W czasie treningu nie zaleca się spożywania soków, napojów ziołowych, słodzonych, gorących oraz gęstych. Najlepiej, żeby napój odpowiadał nam pod względem smaku oraz temperatury spożycia – nie zimną, a letnią. Substancję nawadniającą organizm warto dostosować do rodzaju przeprowadzanego treningu – jeśli nie jest on wyjątkowo intensywny i trwa do 60 minut, w zupełności do uzupełnienia płynów wystarczy woda źródlana. Taki napój z pewnością ugasi pragnienie, jednak nie dostarczy żadnych składników mineralnych organizmowi. Woda mineralna jest płynem odpowiednio nawadniającym organizm – dzieje się tak dzięki obecności elektrolitów i minerałów. Dzięki lekko musującej strukturze, nie da się jej łapczywie zbyt dużo na raz. Napoje izotoniczne odpowiednio nawodnią organizm osób intensywnie trenujących, ponieważ charakteryzują się dużą ilością minerałów, elektrolitów oraz mikroelementów. Jeśli planujesz picie z butelki wielokrotnego użycie, możesz pokusić się o przygotowanie własnego, naturalnego izotoniku z wody mineralnej, cytryny, szczypty soli i cukru. Dla dodatkowego orzeźwienia można do niego dodać gałązkę mięty.


Dlaczego nawadnianie organizmu jest tak ważne?

Regularne nawadnianie organizmu i dbanie o uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega odwodnieniu organizmu. Odwodnienie to nie tylko stan, w którym odczuwamy zwiększone pragnienie – to także problemy z koncentracją i wzorkiem, które mogą doprowadzić do zaburzeń pracy serca, nerek oraz znacznego pogorszenia pracy serca. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów przez cały dzień, nie tylko w trakcie treningu.

Zobacz również: O diecie słów kilka