Wyprostuj się! – Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa i poprawę postawy
Spis treści:
Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa?
Wiele osób siedzi przez większą część swojego dnia – w pracy, samochodzie, a potem w domu. Takie postępowanie prowadzi do osłabienia mięśni stabilizujących kręgosłup, a w dalszej perspektywie do licznych poważnych schorzeń, takich jak przepuklina, rwa kulszowa oraz skrzywienia. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia warto regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Ich celem jest przywrócenie siły mięśniom podtrzymującym kręgosłup, ale także ich rozluźnienie i zwiększenie ruchomości stawów. Systematyczne wykonywane ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa:
- przywracają jego naturalne krzywizny,
- zmniejszają ból,
- odprężają i rozciągają mięśnie,
- wpływają na prawidłową postawę ciała.
Warto zadbać o silne mięśnie pleców. W Energym przygotowano zajęcia Zdrowy Kręgosłup, podczas których wykonywane są ćwiczenia wzmacniające kręgosłup lędźwiowy, szyjny i piersiowy. Trening został opracowany z myślą o osobach w różnym wieku i o różnych możliwościach fizycznych – zadaniem instruktora jest czuwanie nad bezpieczeństwem i wydajnością pracy każdego z uczestników.
Jak wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa?
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z masywnych kręgów i dużych mięśni, ponieważ to właśnie on w znacznej mierze odpowiada za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz jego ciężaru. Osoby z nadwagą często skarżą się na bóle w dolnej części pleców – to sygnał dla nas, że mięśnie potrzebują dodatkowego treningu.
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego to m.in. półbrzuszki, unoszenie ręki i przeciwnej nogi w leżeniu na brzuchu, opuszczanie nóg w leżeniu na plecach lub deska.
Jak wzmocnić odcinek piersiowy kręgosłupa?
Kręgosłup piersiowy znajduje się na wysokości klatki piersiowej i odpowiada za prawidłowe utrzymywanie kości żeber, które stanowią ochronę dla najważniejszych narządów, czyli serca i płuc. Zwyrodnienia w tej części kręgosłupa często manifestują się poprzez drętwienie i bolesność rąk oraz nóg. Na tego typu dolegliwości jesteśmy narażeni, jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia.
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa piersiowego
Dobrym treningiem dla tych partii mięśni będą ćwiczenia oddechowe (wzmacniające przeponę) oraz wszelkie ruchy rotacyjne, które zwiększają elastyczność ciała.
Jak wzmocnić odcinek szyjny kręgosłupa?
Odcinek szyjny kręgosłupa musi być silny, aby podtrzymywać ciężką głowę i umożliwiać jej wykonywanie swobodnych ruchów. W ostatnich latach ulega on licznym deformacjom – wiele osób każdą wolną chwilę spędza w Internecie, przeglądając go na urządzeniach mobilnych. Ciągłe pochylanie głowy stanowi wielkie obciążenie zarówno dla kręgosłupa szyjnego, jak i piersiowego.
Ćwiczenie na kręgosłup szyjny
Do podstawowych ćwiczeń rozluźniających odcinek szyjny należą np. delikatne rotacje, skręty oraz pochylanie głowy na boki.
Ćwiczenia na prawidłową postawę kluczem do poprawienia komfortu życia
Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa warto rozpocząć przed pojawieniem się objawów bólowych. Profilaktyka pomoże nam cieszyć się dobrym samopoczuciem, nawet jeżeli pracujemy przed komputerem przez wiele godzin. Ćwiczenia na prawidłową postawę to zdrowa alternatywa dla środków przeciwbólowych. Wiele osób w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa wybiera rehabilitację – pomysł jest dobry, ale jeżeli nie podejmiemy systematycznej aktywności fizycznej, to nie możemy liczyć na utrzymanie się efektów po wizycie u fizjoterapeuty.
Prawidłowa postawa ciała jest też niezwykle ważna, gdy trenujemy na siłowni. Warto włączyć do swojego planu treningowego także ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Mocna dolna część pleców umożliwi nam wydajniejsze wykonywanie ćwiczeń siłowych oraz zapobiegnie ewentualnym kontuzjom. Wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego pozwoli przygotować nasze ciało do kolejnych wyzwań podczas treningu.