Jak często ćwiczyć aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

Summer bodies are made in the kitchen

Zima to najtrudniejszy okres dla początkujących bywalców klubów fitness, cyklistów i biegaczy. Mróz, śnieg i szarówka za oknem sprawiają, że czasem ciężko wygrzebać się spod koca, o wyściubieniu nosa z mieszkania nie wspominając. Jedzenie na dowóz (zwykle fast food) nie pomaga, a i w domowej kuchni królują raczej gulasze, ciężkie i sycące dania. Krótsze dni i czarne niebo za oknem towarzyszące budzikom skutecznie przekonują do pominięcia śniadania na rzecz drzemki. Oczywiście nie każdy spełnia wszystkie z powyższych warunków, jednak im więcej, tym trudniejsze będzie odzyskanie lub zbudowanie sylwetki na wakacje.

Najczęstszym błędem, który popełniają osoby zaczynające dietę, jest poddawanie się głodówkom. Odmawianie sobie jedzenia (w tym nieracjonalnym sensie), nie tylko przeszkodzi w osiągnięciu długotrwałego efektu, ale przede wszystkim narazi Cię na poważne konsekwencje zdrowotne! Najlepsze efekty osiąga się jedząc często i zdrowo. A jaka dieta jest zdrowa? Taka, która uwzględnia 4-5 posiłków w ciągu dnia, unika przetwarzanych produktów spożywczych. W pełnowartościowym jadłospisie powinny znaleźć się białka (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), węglowodany złożone, mikro- i makroelementy oraz zdrowe tłuszcze. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w relacji kuchnia-siłownia, 80% wyników osiąga się za pomocą prawidłowego odżywiania. Ta nietypowa zależność zakłada jednak konieczność łączenia aktywności z bogatym menu – trening bez diety pozwala na osiągnięcie „jakichś” efektów, natomiast dieta bez ćwiczeń – prawie żadnych.

Dogonić wakacje – jak ćwiczyć, żeby nadrobić stracony czas?

Jak to jest, że osoby z nadwagą potrafią przebiec maratony i wykonywać ćwiczenia, które męczą od samego patrzenia? Żeby w pełni zrozumieć ten fenomen, warto przyjrzeć się 10 komponentom fitness, które wyróżnia m.in. CrossFit, a są to:

  • Wydolność
  • Wytrzymałość
  • Siła
  • Elastyczność
  • Moc
  • Szybkość
  • Zwinność
  • Koordynacja
  • Równowaga
  • Precyzja

Wszystkie z tych elementów są ze sobą ściśle powiązane. Braki w niektórych uzupełniają się z naturalnym talentem w pozostałych. Wybrane dyscypliny sportowe kładą większy nacisk na niektóre z komponentów, na przykład: sprinterzy – moc i szybkość; maratończycy – wydolność i wytrzymałość; gimnastycy – zwinność, koordynacja, równowaga oraz siła.

Aby wypracować idealną sylwetkę, należy stworzyć plan treningowy i dieta uwzględniający naturalne talenty, braki oraz cele. Jeśli celem jest zrzucenie wagi, najważniejsze będą treningi cardio (wydolnościowe). To właśnie one wpływają najbardziej na spalanie tłuszczu i regulację metabolizmu. Plan treningowy i dieta osoby wytrzymałej (np. Tabata, TBC) będzie wyglądał kompletnie inaczej niż osoby elastycznej i zwinnej (np. Salsation, Zumba). W zajęciach cardio najważniejsza jest systematyczność. O ile przyspieszony metabolizm i efekt afterburn potrafią zdziałać cuda, 3 treningi w tygodniu mogą okazać się niewystarczające – przynajmniej w tak krótkim czasie.

Zachęcamy do skorzystania z oferty klubów fitness Energym. Nasi eksperci zrobią wszystko co w ich mocy, żeby umożliwić Ci osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Wypróbuj karnet na treningi personalne – w jego cenę wliczono już rozpisanie dostosowanego indywidualnie planu treningowego! Jeśli jednak wolisz zajęcia grupowe, zapoznaj się z naszą ofertą fitness kraków!