Jak się ubrać na siłownię lub fitness?

Wybierz odpowiednie obuwie!

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie obuwie. Powinno ono być sportowe, idealnie leżeć na stopie i odpowiadać dyscyplinie sportowej, którą uprawiamy. Buty barto elastyczne i lekkie sprawdzą się przy treningach, które wymagają płynnych ruchów stawów skokowych. Z kolei buty dobrze usztywniające kostkę sprawdzą się w treningach siłowych – będą dbać o odpowiednie ustawienie stóp, ochronią stawy oraz zapobiegną poślizgnięciu, dzięki czemu nasz trening będzie bezpieczny. Warto skorzystać z porad specjalistów – można porozmawiać o wyborze obuwia z trenerem na siłowni lub skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie sportowym. Pamiętajmy także o odpowiednim doborze skarpetek do obuwia – sportowe skarpetki są bardziej przewiewne i sprawiają, że stopa oddycha – bez co obuwie nie jest przepocone. Sportowa skarpetka powinna pasować do obuwia, ponieważ w ten sposób zwiększamy zadania buta, dlatego nie zakładajmy krótkich „stopek” do wysokiego obuwia.

Bielizna powinna być wygodna i nie krępująca ruchów.

Odpowiednio dobrana bielizna zadba o to, by pot był dobrze odprowadzany z ciała. Elastyczna, bezszwowa bielizna może w precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, ponieważ nie będzie krępować i ograniczać ruchów. Sportowe staniki dla pań zadbają o odpowiednie utrzymanie biustu. Sportowe staniki różnią się mocą usztywnienia, i tak do jogi lepszy będzie miękki stanik niekrępujący ruchów w czasie wykonywania skłonów a do fitnessu czy crossfitu niezbędny będzie głęboki i mocno stabilizujący biust stanik. Warto zwrócić uwagę, aby bielizna na siłownię lub fitness posiadała jak najmniej detali i ozdób – mogą one powodować dyskomfort, ponieważ będą obcierać ciało, lub nawet wbijając się w ciało nie pozwolą na precyzyjne wykonane ćwiczeń.

Ubierając się na siłownie zwróć uwagę na materiały.

Strój na siłownię lub fitness powinien być wykonany z materiałów sprawnie odprowadzających wilgoć. Bawełniane spodnie dresową nie będą odprowadzać wilgoci, co znacząco wpłynie na komfort treningu – nie będzie on także higieniczny, ponieważ na spoconym ciele mogą tworzyć się bakterie. Krój sportowych ubrań powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanej aktywności sportowej, aby nie ograniczać ruchów. Ubranie na siłownie powinno też być tak dopasowane, aby nie ściągało się z ciała. Zbyt ciasne legginsy utrudnią wykonywanie ćwiczeń rozciągających ciało, a za duża koszulka wpłynie na ruchy w czasie treningu siłowego.

Strój sportowy dopasuj do siebie

Sportowe ubranie powinno być tak dobrane, abyśmy czuli się w nim dobrze. Jeśli czujemy, że w pewnym modelu odzieży odkrywamy za dużo ciała, nie wykonamy poprawnie treningu, ponieważ będziemy skupiać się na tym, jak nas widzą inni. Inwestując w stroje wyprodukowane przez firmy sportowe, mamy pewność, że ubrania będą spełniać swoje zadania i będą wykonane z dobrych jakościowo materiałów.

Ubierając się na siłownię lub fitness, musimy pamiętać o ręczniku, który ze względów higienicznych umieszczamy na ławeczce czy maszynach do ćwiczeń. Ręcznik może być zgrany z kolorem naszego stroju, ale traktujmy go raczej jako część maszyn do ćwiczeń, niż element stroju. Warto też przygotować sobie sportową torbę, która pomieści zarówno strój sportowy, jak i ręcznik oraz kosmetyki pod prysznic, do wykorzystania po treningu.