Jak zachować zgrabną sylwetkę jesienią?

Ruszyć się z miejsca

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Może i tak, ale po co marnować cały czas, który poświęciliśmy ciału przez (przynajmniej) ostatnie pół roku? Żeby utrzymać efekty dotychczasowego treningu nie trzeba wiele. Skoro jest Ci zimno, to się rozgrzej. W końcu po każdym treningu ociekasz potem, nawet w klimatyzowanej sali, więc to musi zadziałać. Właśnie teraz jest czas, żeby łapać ostatnie nie-tak-zimne dni. 14 stopni to nie pogoda na szorty i tank top, ale od czego są dresy i legginsy? Masz tę przewagę, że ludzie owijają się teraz w koce zamiast biegać w parkach. I chwała im za to! Więcej parku dla Ciebie, więc skorzystaj z tych ścieżek, dopóki nie pokryły się śniegiem. Jogging to naprawdę dobry pomysł, bo dotleniony organizm to szybszy metabolizm. A tę godzinkę, półtora po pracy znajdzie chyba każdy.

Na zewnątrz za zimno?

Skąd bierze się ta niesławna jesienna depresja? Przede wszystkim stąd, że ludzie siedzą w domach i przyzwyczajają się do tego. Do tego dochodzi brak światła dziennego, niezdrowy tryb życia, złe samopoczucie wynikłe z braku ruchu i ogólna beznadziejność. Człowiek ma to do siebie, że niby chciałby przeć do przodu, ale też przyzwyczaja się do schematów. Dlatego warto wcielić w życie plan treningowy i dietę, a z czasem stanie się to codziennością. Jeśli temperatura poza domem jest naprawdę niekomfortowa, to rzeczywiście nie zawsze trzeba ćwiczyć na zewnątrz. Kluby fitness oferują szeroką gamę zajęć, w tym takie, które pozwolą odgonić nieprzyjemne, jesienne myśli. Zumba, Salsation, Aerobik – w zasadzie wszystko, co energiczne i popchnie Cię do działania.

Pora zacząć jeść jak człowiek

Kakao jest dobre, bo jest ciepłe i smaczne? Pora zaprzyjaźnić się z zieloną herbatą – też łączy obie te cechy. Jeśli w okresie jesiennym chcemy zachować sylwetkę zamiast intensywnie dążyć do poprawy, to oprócz nieco innego planu treningowego przyda się jesienna dieta. Dietetycy radzą postawić na ciepłe posiłki w okresie jesienno-zimowym, co nie oznacza, że bomby kaloryczne to dobry pomysł. Za wszelką cenę należy pamiętać o śniadaniu. Nie bez powodu jest to najważniejszy posiłek dnia. Po czasie poświęconym na sen, organizm domaga się energii, dlatego warto przygotować bogatą w błonnik i zdrowe tłuszcze owsiankę, urozmaiconą na przykład orzechami i świeżymi lub suszonymi owocami. Dieta ma być przede wszystkim lekka, więc danie obiadowe powinno obfitować w wolno przyswajane węglowodany – kasze, ryż naturalny i razowe makarony. Do tego gotowany/duszony kurczak lub pieczona ryba, a posiłek stanie się sycący i pełnowartościowy, choć nie przytłaczająco ciężki.

Zapraszamy do skorzystania z oferty Energym. Nasi trenerzy pomogą Ci ułożyć plan treningowy na jesień, więc przejdźmy przez to razem!