Siłowanie na rękę wraca do łask – na czym polega armwrestling?

Trudne początki drogi do profesjonalizmu

Siłowanie na rękę wydaje się z pozoru błahą czynnością, dostępną każdemu i niewymagającą specjalistycznych treningów. Okazuje się jednak, że chcąc osiągać sukcesy w omawianej dyscyplinie i czerpać z niej korzyści dla kondycji fizycznej, warto powierzyć swój rozwój w tej dziedzinie profesjonalnemu trenerowi. Początki drogi do sukcesu mogą być trudne, będą się bowiem wiązać z dolegliwościami bólowymi – mięśnie, które dotychczas nie pracowały, zostaną zaktywizowane na treningach, co objawi się z pewnością powszechnie znanymi zakwasami.

Na tym etapie treningów ważne jest samozaparcie i własna motywacja do kontynuowania ćwiczeń – z biegiem czasu ból zniknie, a mięśnie wzmocnią się i zauważalnie usprawnią swoją pracę. Z pewnością trzeba podkreślić istotę roli trenera, który odpowiada za przyjmowanie prawidłowych pozycji podczas ćwiczeń i za ich odpowiednie realizowanie – prowadząc ćwiczącego, trener musi uwzględniać jego indywidualne predyspozycje i możliwości, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i pod względem nastawienia psychicznego.

Jak rozpocząć przygodę z armwrestlingiem?

Pierwsze treningi koncentrują się na wzmacnianiu newralgicznych punktów ręki – palce, nadgarstek i biceps stanowią istotne elementy, aktywnie zaangażowane podczas siłowania. Należy poświęcić im kilka sesji treningowych, dzięki czemu zostaną one wzmocnione, będąc zabezpieczonymi przed kontuzją. Początkowe treningi przy stole mają charakter czysto techniczny, a ich celem jest nauka przyjmowania prawidłowej pozycji. Później trenowany jest prawidłowy ruch w drodze symulacji walki z partnerem, jednak pozbawiony oporu.

W bardziej zaawansowanych ćwiczeniach ze sparingpartnerem najważniejsza jest płynność ruchów osoby trenującej, dlatego tak ważne jest zoptymalizowanie treningu do indywidualnych możliwości i potrzeb danego sportowca. Profesjonalizm trenera jest w tym przypadku nieodzowny, gdyż między innymi od niego uzależnione są sukcesy treningowe.

Jeśli chcesz ćwiczyć armwrestling pod okiem specjalisty, koniecznie odwiedź nasz klub ENERGYM w Krakowie i przekonaj się, jak skutecznie wzmocnić mięśnie i nauczyć się siłowania na rękę. Zapraszamy!