Fitness dla kobiet w ciąży – czy można ćwiczyć, jak to robić?

Fitness dla ciężarnych – dlaczego warto?

Zdarza się, że ciężarne rezygnują z aktywności fizycznej w obawie, że mogłyby zaszkodzić dziecku. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy fitness dla kobiet w ciąży jest bezpieczny? Czy można uprawiać sport w czasie ciąży? Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń. Co więcej, fitness dla ciężarnych może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia muszą być odpowiednio dopasowane.

Jakie są zalety zajęć fitness dla kobiet w ciąży? Ruch nie tylko pozwoli wzmocnić kluczowe partie mięśni, które w czasie ciąży są dodatkowo obciążone. To także doskonałe wsparcie dla naszego samopoczucia i psychiki. Uprawiając sport zalewa nas fala endorfin, dzięki którym czujemy się znacznie lepiej. Co więcej, ćwiczenia pozwalają uniknąć przykrych dolegliwości, takich jak bezsenność, obrzęki, zaparcia, nudności czy uczucie ciągłego zmęczenia. Treningi pomagają także obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i żylaków, wzmacniając przy tym mięśnie kręgosłupa, co pozwala uniknąć bólu pleców w ostatnim trymestrze ciąży.

Jak wyglądają zajęcia fitness dla kobiet w ciąży?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży powinna charakteryzować umiarkowaną intensywnością. Można bez problemu stosować ćwiczenia aerobowe, jednak należy zadbać o to, by nie były one zbyt forsujące. Jeśli w czasie treningu ciężko nam złapać oddech, powinnyśmy zmniejszyć tempo.

Dla kobiet w ciąży doskonale sprawdzają się również zajęcia fitness takie jak power joga czy pilates, dzięki którym uczymy się prawidłowo oddychać i relaksować, jednocześnie wzmacniając kluczowe partie mięśni. To pomoże nam znacznie lepiej poradzić sobie ze stresem, bólem porodowym, a także zniweluje dolegliwości w ostatnich tygodniach ciąży.

fitness dla ciężarnych

Jak dobrać ćwiczenia dla kobiet w ciąży?

Jeśli nie uprawiałyśmy sportu przed zajściem w ciążę, doskonałym pomysłem będzie konsultacja z trenerem personalnym, który doradzi nam, jak dobrać ćwiczenia odpowiednie do naszego stanu i kondycji, a także zadba o ich prawidłowe wykonywanie. Jeśli zdecydujemy się na zajęcia grupowe, które nie są dedykowane dla ciężarnych, prowadzący z pewnością zmodyfikuje trening i podpowie, jak dostosować go do naszych możliwości, a także ostrzeże przed pozycjami, które mogą być niebezpieczne lub niekomfortowe dla kobiet w ciąży.

Jakich ćwiczeń nie można robić w ciąży?

Z pewnością należy wystrzegać się ćwiczeń, podczas których leży się na brzuchu, a także klasycznych brzuszków czy innych ćwiczeń, które silnie oddziałują na mięsień prosty brzucha. Podczas treningu aerobowego należy unikać gwałtownych ruchów i podskoków – intensywność ćwiczeń powinna być umiarkowana, a nasze tętno nie powinno przekroczyć 140 uderzeń na minutę.