Buduj z nami formę na lato

1 – wyznacz sobie cel

Forma na lato sama się nie zrobi, a czas biegnie nieubłaganie. Nie odkładaj więc planów o lepszej figurze na później. Pierwszy krok do sukcesu i zbudowania perfekcyjnej formy na wakacje to odnalezienie i wyznaczenie sobie konkretnego, mierzalnego oraz przede wszystkim realnego celu. Kolejny, to znalezienie motywacji i trzymanie się sumiennej realizacji założonego planu.  W ciągu pół roku, w zależności od indywidualnych możliwości i stanu zdrowia, można zrzucić bardzo dużo niepotrzebnych kilogramów. Warto jednak już na samym początku podzielić nasz plan na mniejsze kroki – etapy i regularnie kontrolować ich efekty oraz w miarę potrzeby zmieniać.

2- zmień dietę i nawyki żywieniowe

Posiadając już odpowiedni plan i motywację do działania, nie można zapomnieć również o zmianach w naszym żywieniu. Najważniejsza zasada to regularne jedzenie, co najmniej czterech posiłków dziennie, w odstępach ok 3-4 godzinnych. Kolejno należy pamiętać, aby nasza dieta zawierała odpowiednią ilość wszystkich wartościowych składników- warzyw, szczególnie tych zielonych, zdrowych tłuszczy czy dobrego źródła białka. Warto również wiedzieć, że w zbilansowanej diecie, aby osiągnąć pożądane efekty, nie wolno mieszać w jednym posiłku produktów bogatych w tłuszcze i cukry proste.

3- zacznij ćwiczyć

Sama dieta i bezczynne siedzenie nie przyniesie nam jednak oczekiwanych efektów. Czas ruszyć do działania. 2-3 treningi w tygodniu to absolutne minimum na początek, aby zacząć gubić niechciane kilogramy i zdążyć zbudować figurę do lata. Forma treningu zależy od indywidualnych upodobań i predyspozycji. Może to być siłowy trening pod okiem trenera personalnego na siłowni lub zorganizowane zajęcia fitness jak np. Zumba, Step, TBU i wiele innych. Wybór ćwiczeń zależy od nas i panuje tutaj pełna dowolność, liczy się jednak regularność i poprawność wykonywania treningów. Ważne również, co jakiś czas zmieniać formę ćwiczeń, tak aby angażować wszystkie partie mięśni naszego ciała do działania i spalania tkanki tłuszczowej. 

4- słuchaj potrzeb swojego organizmu

Wzmożona aktywność fizyczna i zmiany w żywieniu powodują zwiększone zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę. Aby uniknąć odwodnienia i wspierać nasz organizm, by mógł dobrze funkcjonować, powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie. Nasze ciało pokaże nam też czy dane ćwiczenia i menu są dla niego. Dlatego warto kontrolować efekty diety i treningów oraz dokładnie słuchać swojego organizmu, aby do lata zbudować dobrą formę w dobrym zdrowiu!