Zajęcia step – Na czym polegają? Jakie dają korzyści? Gdzie wykonać taki trening?

Step aerobik – skąd się wziął?

Program treningowy step aerobiku powstał dzięki Gin Miller – sportsmence, która zaczęła samodzielnie ćwiczyć w ten sposób, by dojść do siebie po kontuzji kolana. Szybko okazało się, że ta forma treningu doskonale sprawdza się nie tylko, jako forma rehabilitacji, ale także jako element ćwiczeń sprawnościowych, pozwalających poprawić kondycję, zgubić nadprogramowe kilogramy i wymodelować sylwetkę.

W rezultacie już na początku lat 90, gdy Gin Miller podjęła współpracę z firmą Reebok i wyprodukowała pierwszy profesjonalny step do ćwiczeń z możliwością regulacji, zajęcia step stały się prawdziwym hitem w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko moda ta rozpowszechniła się na całym świecie. Pomógł w tym z pewnością film instruktażowy, który powstał w ramach reklamy, prezentujący ćwiczenia na stepie. Efekty tej kampanii przerosły jednak oczekiwania twórców – do dziś elementy choreografii przedstawionej przez Gin Miller wykorzystywane są na zajęciach step aerobiku w wielu krajach.

Step – jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia step aerobik prowadzone są zwykle w niewielkich grupach pod okiem doświadczonego instruktora. Prowadzący stoi na środku i pokazuje kroki, które następnie wykonywane są przez uczestników zajęć. Jego zadaniem jest nie tylko prezentacja choreografii i narzucenie odpowiedniego tempa treningu, ale także zwrócenie uwagi na prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

W zależności od poziomu zaawansowania osób ćwiczących, poszczególne ruchy i elementy choreografii mogą znacznie się między sobą różnić. Podstawowe techniki nie powinny stanowić żadnego problemu dla początkujących. Z kolei bardziej zaawansowane i skomplikowane układy opierają się głównie na krokach tanecznych, łącząc w sobie szybko zmieniające się ruchy rąk, obroty i inne figury taneczne. Zwykle wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, zwiększa się także tempo ćwiczeń oraz muzyki, która staje się bardziej dynamiczna. Wymaga to dobrego poczucia rytmu, refleksu i koordynacji ruchowej.

Ćwiczenia na stepie – efekty?

Step aerobik należy do zajęć aerobowych typu kardio. Jest to więc doskonały sposób, by zrzucić zbędne kilogramy i poprawić swoją kondycję, ponieważ ćwiczenia mają bardzo intensywny charakter i pozwalają spalić nawet 600 kcal w trakcie jednego treningu. Dodatkowo elementy choreografii takie jak wykroki, obroty czy wykopy doskonale angażują wszystkie mięśnie nóg oraz pośladków, dzięki czemu podczas step aerobiku modelują się uda, pośladki oraz łydki, zyskując na sprężystości i jędrności.

Efektem zajęć step jest także poprawiona wydolność krążeniowo-oddechowa oraz lepsza koordynacja ruchowa, gibkość, wyczucie rytmu czy refleks. Dzięki zajęciom ciało staje się bardziej elastyczne i polepszają się jego reakcje. Intensywny ruch w rytm dynamicznej muzyki powoduje również wydzielanie hormonów szczęścia, przez co po treningu człowiek czuje się bardziej zrelaksowany i szczęśliwy. Jest to więc przy okazji doskonały sposób na redukcję codziennego stresu.

Step ćwiczenia – gdzie warto trenować?

Jak większość zajęć aerobowych, tak również step można ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w warunkach domowych. Warto pamiętać jednak o tym, by przynajmniej na początku przygody ze step aerobikiem, trenować pod okiem doświadczonego instruktora, który wyłapie ewentualne błędy oraz narzuci odpowiednie tempo i dopasuje poziom ćwiczeń do indywidualnych możliwości każdego uczestnika zajęć.

Trenując w domu łatwiej jest odnieść kontuzję lub się przeforsować. Zwykle efekty tego typu treningów są również mniej spektakularne niż pod okiem profesjonalisty. Jeśli już podejmie się decyzję o trenowaniu w mieszkaniu, bardzo ważne, by zaopatrzyć się w profesjonalny step do ćwiczeń. Trenowanie na różnego rodzaju prowizorycznych platformach, takich jak stołki czy skrzynki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Dobrej jakości step powinien posiadać regulację wysokości, antypoślizgową powierzchnię, odpowiednią amortyzację oraz gumowe nakładki zapobiegające przesuwaniu się platformy. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę również na dopuszczalne obciążenie.